Śnieg dziecku nie straszny, gdy ma śniegowce

Każde dziecko uwielbia zabawy w śniegu! I choć z zimy na zimę jest go coraz mniej, to jednak w wielu miejscach wciąż możemy cieszyć się białym puchem. Sanki, narty, rzucanie śnieżkami, budowanie bałwana, łyżwy - zima, choć zimna i wydawać by się mogło niesprzyjająca aktywności na zewnątrz, a jedno ma sporo do zaoferowania. Zanim jednak wybierzemy się z naszym dzieckiem na zewnątrz, upewnijmy się, że ma wszystko, czego potrzeba na taką wyprawę, w tym odpowiednio dobrane śniegowce dla dzieci.

Chroń stopę swojego dziecka!

Nie tylko śnieg, ale i woda, błoto, niskie temperatury i śliski lód - zima to ogromne wyzwanie dla stóp naszego dziecka. Dlatego śniegowce dla dzieci muszą nie tylko ładni wyglądać, ale i sprawdzać się w dość ekstremalnych warunkach, a jednocześnie dbać i komfort stóp. Śniegowce muszą być przede wszystkim dobrze dobrane do dziecięcej stopy - absolutnie nie powinniśmy kupować butów, których wkładka jest równie długa jak stopa naszej pociechy - po pierwsze stopa rozszerza się podczas chodzenia, nawet o pół centymetra! Po drugie dziecięca stopa wciąż rośnie, a po trzecie w bucie musi być luz na palce dziecka. Dlatego przyjmuje się, że nie tylko śniegowce dla dzieci, ale wszystkie typy dziecięcego obuwia, powinny być mniej więcej o półtora centymetra dłuższe niż stopa dziecka. Jednocześnie pamiętajmy, że zimowy but musi trzymać się na nodze i zapewniać jej odpowiednie usztywnienie - dlatego wybierajmy śniegowce dla dzieci o elastycznych zapięciach, jak chociażby regulowane klamry czy rzepy. Wysoka cholewka utrzyma kostkę, a antypoślizgowa podeszwa zapewnia dziecku bezpieczne użytkowanie.

Nie zazięb, ale i nie przegrzej

To kolejne z wyzwań, przed którymi stoją rodzice podczas wybierania śniegowców dla dzieci. Bo z jednej strony buty na zimę muszą być odpowiednio ocieplone i zabezpieczone przed mrozem, wiatrem i wodą. Dlatego wewnątrz buta musi znaleźć się miękka, ciepła wyściółka. Jednak z drugiej strony but musi pozwalać na swobodny przepływ powietrza, inaczej bowiem naszemu dziecku grozi przegrzanie stopy, a to również jest bardzo niebezpieczne. Brak wentylacji prowadzi nie tylko do przegrzań, które często skutkują przeziębieniem, ale i do grzybicy, która jest uciążliwą i wstydliwą chorobą. Oddychające membrany powinny zapewnić stopie odpowiednie warunki, jednakże pamiętajmy, aby zwracać uwagę na to, aby dziecko nie nosiło śniegowcy w pomieszczeniach. Nawet najlepsze śniegowce dla dzieci źle użytkowane nie zabezpieczą nas przed takimi skutkami.