Obojętnie jak traktuje się nałóg tytoniowy konieczne do jego uprawiania są akcesoria, bez których nie da się normalnie zapalić papierosa. Jednym z koniecznych są oczywiście zapalniczki benzynowe, gazowe lub żarowe, dzięki którym można rozpocząć palenie tytoniu. Samego papierosa można kupić w formie gotowej tudzież skręcić samodzielnie z bibułki i tytoniu, co jest oczywiście nieporównywalnie tańsze. Popielniczki również mogą mieć różne formy.

Niektóry popielniczki są małe i służą postawieniu ich na powierzchni stołu czy biurka, inne przybierają stojący wyraz, służąc między innymi w specjalnie przystosowanych palarniach, gdzie osoby palące papierosy zazwyczaj stoją, do czego dostosowana jest wysokość samych popielniczek. Zapalniczki przydają się szczególnie wtedy, kiedy jest się na zewnątrz. W domu (o ile nie posiada się elektrycznej lub indukcyjnej) zawsze można posiłkować się gazem z kuchni.

Oczywiście nie każdego stać by kupować zapalniczki benzynowe, szczególnie w sytuacji, jeśli dochodzi do ich częstych zagubień. Są na to jednak pewne sposoby. Oczywiście łatwiej dopilnować, żeby nie zgubić popielniczki, jednakże zapalniczkę można przyczepić w formie breloczka między innymi do kluczy do mieszkania lub biura.