Jedwabny czy wełniany – jaki krawat na jaką okazję?
Krawat to klasyczny element oficjalnego stroju męskiego. Standardowo krawat noszony jest do garnituru, jako element zdobiący koszulę, podkreślający elegancję wybranej stylizacji. Alternatywą dla krawatów mogą być muchy męskie i fulary (rodzaj wiązanej pod szyją chustki). Tego typu ozdoby w ostatnich latach wyraźnie zyskują na popularności, ale wciąż zdecydowana większość panów stawia na sprawdzone rozwiązania i zamiast fantazyjnych much czy chust wybiera właśnie krawaty. Oczywiście krawat krawatowi nierówny, co zwiększa pole manewru eleganckiego mężczyzny.krawaty wełniane

Kiedy sprawdzi się jedwabny krawat?

Największa popularnością wśród mężczyzn cieszą się gładkie krawaty jedwabne lub tańsze ich odpowiedniki wykonane z poliestru lub innego rodzaju syntetycznej tkaniny. W niektórych sytuacjach lepiej sprawdzą się jednak krawaty wełniane, które mają wyraźniej zarysowaną fakturę. Tego typu krawaty pasują do nieco cięższych, bardziej masywnych marynarek. W związku z tym najczęściej kojarzone są z angielskimi marynarkami typu sportowego – jasne marynarki chętnie noszone przez angielskich dżentelmenów podczas oficjalnych polowań. Współcześnie krawaty wełniane chętnie łączone są z marynarkami wykonanymi z grubszych materiałów, przeznaczonymi do noszenia w okresie jesienno-zimowym. Tego typu krawaty lepiej będą sprawdzały się w mniej formalnych, tzw. dziennych stylizacjach, gdzie poziom klasycznej elegancji nie musi być zbyt wysoki. Krawaty jedwabne, ze względu na delikatność i zwiewność materiału, z jakiego je wykonano, lepiej komponować się będą z gładkimi i odczuwalnie lżejszymi marynarkami. Tego typu krawaty sprawdzą się podczas oficjalnych spotkań, zwłaszcza w klasycznych stylizacjach wieczorowych, charakteryzujących się wysokim poziomem wymaganej elegancji.

Wybór zależny od sytuacji

Jeśli zależy nam na zachowaniu większej swobody, a nasz strój ma być elegancki, ale niezbyt formalny, wtedy warto zdecydować się na krawat wełniany – powinien korespondować z fakturą marynarki. Jeśli jednak szukamy szykownego uzupełnienia dla bardziej oficjalnego, formalnego stroju, lepiej postawić na klasykę i wybrać krawat jedwabny.