Jak zapobiegać suchości skóry?

W pewnych sytuacjach nasza skóra może stać się bardziej podatna na utratę wody. Staje się wtedy mniej przyjemna w dotyku, traci naturalną gładkość, na jej powierzchni zaczynają pojawiać się spękania i nieestetyczne łuski, będące efektem złuszczania przesuszonego naskórka. Suchości skóry zwykle towarzyszy dokuczliwy świąd, niekiedy mogą pojawić się również inne dolegliwości tj. zaczerwienienia. By zapobiec zjawisku przesuszania się skóry, należy pamiętać przede wszystkim o właściwym nawodnieniu organizmu (wypijamy co najmniej 1-2l wody dziennie), a także o odpowiedniej pielęgnacji całego ciała. Na rynku znajdziemy mnóstwo kosmetyków, które pomogą nawilżyć wyschniętą skórę, jak również specjalne dermokosmetyki tj. kremy czy emulsje do ciała Balneum, które odbudowują naturalną warstwę lipidów, a tym samym zapobiegną szybkiej utracie wody z naskórka. [caption id="attachment_87" align="aligncenter" width="200"]balneum Balneum. Fot: Aptekaodpokolen.pl[/caption]

Dlaczego nasza skóra staje się sucha?

Przyczyną suchości skóry jest niedobór lipidów w wierzchniej warstwie naskórka i obniżona zdolność do wiązania wilgoci, która zwyczajnie bardzo szybko odparowuje z powierzchni skóry. Mniejsza ilość lipidów i obniżona zdolność do związania cząsteczek wody może być efektem działania czynników środowiskowych lub wewnętrznych – osobniczych. Do tych drugich zaliczyć możemy m.in. zaawansowany wiek, choroby ogólnoustrojowe tj. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy, a także odwodnienie organizmu czy uwarunkowania genetyczne i związane z nimi zaburzenia w prawidłowej budowie naskórka. Do czynników środowiskowych, które mogą powodować suchość skóry, zaliczyć możemy m.in. niewłaściwą dietę, działanie słońca i mrozu, nieprawidłową pielęgnacje skóry czy wystawianie ciała na działanie czynników drażniących – substancji chemicznych różnego rodzaju.

Czym nawilżać skórę?

Najprostsza metoda nawilżenia skóry to nawilżenie jej od wewnątrz, czyli stosowanie zróżnicowanej diety i dbanie o właściwe nawodnienie organizmu. Gdy najprostsze metody okazują się niewystarczające, sięgamy po nawilżające maści, balsamy do ciała i inne kosmetyki, które pomogą w odbudowie naturalnej warstwy lipidowej naskórka, na przykład po wspomniane już wcześniej kosmetyki marki Balneum, na skórę suchą i skłonną do podrażnień. Warto pamiętać, że większość kosmetyków działa doraźnie i miejscowo, a zatem nie likwiduje one źródła problemu, a jedynie ograniczają niekorzystny efekt przesuszenia skóry, natłuszczając i nawilżając jej powierzchnię. By przywrócić prawidłowe funkcjonowanie skóry, warto sięgnąć po bardziej skuteczne środki tj. dermokosmetyki Balneum lub inne markowe dermokosmetyki, które nie tylko nawilżą, ale i wzmocnią osłabioną skórę.