Portfel jest to jedna z najczęściej kupowanych części wyposażenia, jakie daje się komuś w prezencie. Wybór tego elementu, zarówno dla siebie jak i obdarowywanej osoby, powinien być przemyślany. Kupując portfel należy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów dotyczących zarówno wyglądu jak i wykonania oraz praktyki zastosowania. Najlepszym wykonaniem na portfel dla osoby dorosłej jest oczywiście skóra.

To wytrzymałe tworzywo, które z biegiem lat na traci na swojej uniwersalności. Oprócz tego ważnym jest kolor portfela - jednak tutaj sprawa wygląda zależnie od wieku. Młodzież lubi kolorowe, rzucające się w oczy dodatki. Kobiety zazwyczaj dopasowują kolor portfeli do swojej torebki. Natomiast mężczyznom poleca się portfele w stonowanych i raczej uniwersalnych kolorach - czerń, szary oraz brąz. Kolejna kwestię jest praktyczność danego modelu. Małe portmonetki idealnie nadają się do damskiej torebki, gdyż mają mały rozmiar i dużo przegródek, co nadaje im funkcjonalności. Z kolei męskie portfele są zazwyczaj dosyć duże i mają solidne zapięcie. Jeżeli chodzi o wygodę, to tutaj kwestia tyczy się ilości przegródek.

Dysponując duża ilością kart bankowych, czy członkowskich, najlepiej wybrać funkcjonalny model z przejrzystym podziałem: na przykład osobną przegródką na drobne monety oraz inną na banknoty. Osobistym gustom podaje się takie aspekty jak wykończenie (matowe lub lakierowane), czy rodzaj zapięcia.