Fenomen galanterii skórzanej

W ciągu ostatnich 100 lat stworzono wiele rozmaitych materiałów, ale nadal za jeden z niezbędnych uznaje się skórę. Człowiek wytwarzał rozmaite przedmioty ze skóry od zarania dziejów i mimo upływu czasu fakt ten nie uległ zmianie. Dawniej znajdowała zastosowanie w ogromnej liczbie przedmiotów i stanowiła jednej z podstawowych surowców. Obecnie z przyczyn ekonomicznych, lecz przede wszystkim etycznych coraz bardziej odchodzi się od jej używania. Stworzono także wariant ekologiczny, który na pierwszy rzut oka często nie różni się od naturalnej. Jedną z dziedzin, w których nadal wykorzystuje się skórę jest galanteria. Niezmienną popularnością cieszą się portfele skórzane, które stanowią doskonały pomysł na bardzo uniwersalny prezent niezależnie od wieku i płci obdarowywanej osoby. Przed zakupem warto poznać zalety i ograniczenia tego materiału.

Zalety materiału

portfele skórzane

Podstawową przyczyną popularności skóry, jako materiału była jej łatwa dostępność i ograniczona pula zamienników. W przeszłości nie zastanawiano się nad względami ekologicznymi i nie obawiano się o populację zwierząt. Powszechne wykorzystywanie sprawiało, że powstawały nie tylko portfele skórzane, lecz całe stroje, narzędzia i narzuty. Część ludów pierwotnych używała skór do budowy swoich namiotów co zapewniało im wysoką mobilność. Skóra jest bardzo odpornym materiałem, który odpowiednio konserwowany zachowuje swoje właściwości nawet przez bardzo długi czas. Dziś wykorzystanie skóry uległo znacznemu ograniczeniu, lecz nadal wykonuje się z niej galanterię. Wszystkie teczki i portfele skórzane prezentują się dostojnie i gustownie. Warto podkreślić, że tradycyjne wzory praktycznie nie wychodzą z mody i nadal uznawane są za atrakcyjne. Stylowe dodatki wykonane w klasyczny sposób wiążą się często z bardzo wysoką ceną. Decydując się jednak na zakup portfela skórzanego możemy być pewni, że będzie służył nam przez bardzo długi okres.

Ograniczenia tworzywa

Po dokonaniu zakupu należy koniecznie pamiętać o tym, że naturalna skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji inaczej szybko ulegnie uszkodzeniu. Na rynku łatwo dostać środki przeznaczone właśnie do ochrony powierzchni skórzanych. Nie należy wybierać najtańszych, bo niektóre środki chemiczne mogą pozostawiać bardzo widoczne ślady. Tylko regularna konserwacja zapewni odpowiednią ochronę materiału. Przede wszystkim należy mieć jednak świadomość o pochodzeniu tego materiału i zdawać sobie sprawę z tego, że czasami warto zrezygnować z zakupu lub wybrać wariant wykonany z ekologicznego zamiennika.