Najpiękniejsze kamienie naturalne do wyrobu biżuterii

Kamienie szlachetne od tysięcy lat cieszę się niesłabnącą popularnością, niegdyś stanowiły symbol bogactwa i przepychu współcześnie są wyznacznikiem elegancji i pierwotnego piękna. Kamienie naturalne do wyrobu biżuterii wyróżnia wiele szlachetnych cech, które kształtowane są latami przez naturę. Bez wątpienia ich najważniejszymi przymiotami są niepowtarzalne piękno oraz wytrzymałość, dzięki czemu wykonane z nich przedmioty nie tracą estetycznych walorów. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze informacje o najpopularniejszych kamieniach naturalnych do wyrobu biżuterii. Z pewnością lepsze poznanie kamieni jubilerskich pozwoli na wybór niepowtarzalnej biżuterii.

Szmaragd – król kamieni szlachetnych

Pośród kamieni naturalnych do wyrobu biżuterii szmaragd zajmuje szczególne miejsce, wyróżnia się w pierwszej kolejności głębią koloru i niezwykłą strukturą. Omawiany kamień jubilerski stanowi odmianę berylu, który należy do rodziny krzemianów. Pierwsze znane kopalnie szmaragdów zlokalizowane były w basenie Morza Czerwonego, a stamtąd transportowano je do wszystkich zakątków ówcześnie znanego świata. Przez cały czas trwania nowożytnej historii szmaragd cieszył się uznaniem wielu narodów i kultur posiada bowiem wszystkie te cechy, które powinny wyróżniać najwyższej jakości kamienie naturalne do wyrobu biżuterii. Obecnie szmaragd bywa określany mianem kamienia miłości, ponieważ stał się symbolem wierności, pokoju oraz harmonii. Bogata symbolika oraz piękny wygląd sprawiają, że często kamień ten wybierany jest jako ozdoba pierścionka zaręczynowego.

Unikalne piękno rubinowej i szafirowej biżuterii

Omawiając najważniejsze kamienie naturalne do wyrobu biżuterii, nie sposób nie wspomnieć o kolejnych dwóch szlachetny kamieniach, które razem ze szmaragdem stanowią najbardziej ceniony jubilerski surowiec. Rubin jest jedną z odmian korundu, charakteryzuje się różnym nasyceniem barw czerwieni. Znaleźć można okazy, które posiadać będą pomarańczowe lub różowe zabarwienie, najbardziej cenione są jednak te rubiny, które posiadają ciemną purpurową barwę, która przypomina krew. Rubin jest symbolem miłości i namiętności. Szafir to kamień naturalny do wyrobu biżuterii, który pochodzi z tej samej rodziny co Rubin, dlatego ich właściwości są bardzo zbliżone. Głównym czynnikiem różnicującym te dwa jubilerskie kamienie jest niebieska barwa. Błękit szafiru nawiązywał do szlachetności oraz czystość intencji, dlatego z reguły wykorzystywany był do otworzenia amuletów, które zapewnić miały błogosławieństwo bogów oraz pomyślność jego właścicielowi.