Krawat jest w zasadzie jednym z tych dodatków, które w męskiej szafie powinny zawsze się znaleźć w pogotowiu – niewielu panów jednak wie, jak wiązać krawat, aby wyglądał on elegancko i starannie. W wielu przypadkach korzysta się w tym zakresie przede wszystkim z pomocy ekspedientów w specjalistycznych sklepach, tymczasem wiązanie krawatu nie jest wcale tak skomplikowane, na jakie wygląda.

Dobrze zawiązany krawat można bardzo szybko nałożyć oraz dopasować do obwodu kołnierzyka, co zdecydowanie jest zaletą. Jednocześnie dobrze jest wiedzieć, jak wiązać krawat, na wypadek np. konieczności jego uprania albo chęci dopasowania węzła do okazji, na którą zakładamy ten dodatek. Sprawdźmy zatem, jakie są techniki wiązania oraz na co warto zwrócić uwagę, aby węzeł po prostu się udał.

jak wiązać krawatRóżne sposoby, różne okazje i materiały

To, jak zawiązać krawat wbrew pozorom nie zależy tylko od naszego gustu i zdolności. Przede wszystkim różne rodzaje wiązania dobrze wyglądają w połączeniu z krawatami z różnego materiału. Część wiązań, jak np. węzły Hanover czy Balthus, nadaje się tylko do lekkich, cienkich materiałów, jak np. jedwab; część sprawdzi się przy materiale grubym (np. węzeł orientalny), jak wełna. Większość węzłów dobrze wygląda jednak w każdym typie materiału, o ile ma on normalną grubość. Z kolei np. Węzeł podwójny windsorski jest polecany do okazji związanych z pracą, zaś np. diagonalny – raczej na eleganckie uroczystości prywatne. Węzły typu Kent dobrze wyglądają u osób niskich, przy wąskim kołnierzyku, zaś węzeł Manhattan raczej sprawdzi się dla panów niskich, preferujących szeroki kołnierzyk. Z powodu wielości węzłów dobrze jest dowiedzieć się najpierw, jak zawiązać krawat, aby na pewno pasował do danego typu materiału, uroczystości, na którą się wybieramy, ale również i do naszego wzrostu, wagi czy typu kołnierzyka.

Najprostszy węzeł… prosty

Jednym z podstawowych sposobów na to, jak wiązać krawat, jest oczywiście węzeł prosty. Ten typ węzła nazywany jest również four-in-hand. Pasuje na większość okazji, można zawiązać go z każdego typu materiału, aczkolwiek lepiej wygląda przy węższym kołnierzyku i u wysokich panów. Aby zawiązać węzeł prosty, należy najpierw ułożyć krawat na szyi tak, aby szersze jego zakończenie było jednocześnie dłuższe. Następnie obwiązujemy tę część wokół węższej dookoła, a potem przeciągamy szeroki fragment przez powstałą pętlę, przekładając go od tyłu do przodu. W ten sposób zaciskamy węzeł i uzyskujemy szerszą, dłuższą część z przodu i krótszą z tyłu – warto je spiąć albo włożyć w specjalną zakładkę.